Blog


W życiu wielu z nas niewiele jest wydarzeń ważniejszych niż ślub i wesele. Dla większości jest to jedyna taka okazja w całym życiu! Z tego powodu tak dużo czasu i uwagi poświęca się na przygotowanie całej uroczystości i zabawy weselnej. W końcu najlepsze przyjęcia weselne często wspomina się latami!

Jedną z najważniejszych kwestii do ustalenia, obok jedzenia i sali weselnej, jest bez wątpienia muzyka. Dobrze dobrany zespół weselny sprawi, że wszyscy będą się bawić świetnie do białego rana. Zawodowi muzycy potrafią idealnie dobrać repertuar do chwili zarówno, by bawić na parkiecie, poderwać do tańca wszystkich gości, umilić spokojniejsze chwile oraz wzruszać w tych najbardziej emocjonalnych. Jak jednak wybrać dobry zespół na wesele, samemu nie będąc muzykiem? 

 

W tym artykule przedstawimy ci rzeczy, o których musisz pamiętać szukając zespołu na wesele. Zdecydowaliśmy się na formę pięciu pytań, które łatwo zadać sobie wybierając idealny zespół na swoje wesele. W tym artykule nie poruszamy kwestii pieniędzy, gdyż jest to materiał na całkiem osobny post. 

 

Czy podoba ci się jak grają?

Bezwzględnie najważniejszym aspektem zespołu muzycznego jest to, jak gra. Choć to wydaje się zupełnie oczywiste, wiele par organizujących swoje wymarzone wesele często woli polegać na opiniach innych i cenniku, zamiast na własnym uchu i serduchu. A nie ma przecież innego sposobu na sprawdzenie, jak dany zespół weselny gra! 

 

Coraz więcej zespołów posiada demo, zazwyczaj w formie kilkuminutowych nagrań miksów znanych piosenek we własnym wykonaniu, dzięki którym jesteśmy w stanie zweryfikować, czy w ogóle dany zespół na wesela nam się podoba czy nie. Jeżeli nie jesteśmy pewni, zawsze warto zapytać czy nie możemy przypadkiem wpaść na próbę i posłuchać. Nie każdy zespół weselny się na to zgodzi, głównie ze względu na napięty grafik, jednak część nawet jeżeli nie pozwoli przyjść na próbę będzie w stanie podesłać inne nagrania.

 

Jeżeli nie znajdziesz nic nieprzyjemnego w grze upatrzonego zespołu, a ich gra sprawia, że przysłowiowa noga sama chodzi do taktu, to gratulacje - jesteś krok bliżej do wybrania odpowiedniego zespołu na wesele. 

 

Czy grają (tylko) na żywo?

Choć zdecydowana większość zespołów weselnych utrzymuje, że gra na żywo, część z nich miesza przygotowane wcześniej nagrania i sample z żywym głosem i częścią instrumentarium. I w niektórych sytuacjach nie ma w tym nic złego. Wybierając duet, w którym jeden z muzyków śpiewa, a drugi musi zagrać całe kompozycje jest to rzecz, której nie da się uniknąć. 

 

Jednak gdy czteroosobowy skład nie radzi sobie z zagraniem na żywo większej części utworów z repertuaru bez wsparcia podkładów twierdząc, że “przecież grają na żywo”, to mamy problem.

Czemu to jest tak ważne, skoro większość gości i tak nie zauważy różnicy? Po pierwsze, budżet. Płacenie tej samej stawki za muzyków podchodzących zbyt lekko do zaufania, jakim obdarza ich para młoda jak i za prawdziwych zawodowców z krwi i kości jest zwyczajnie nie fair. Po drugie, pozwalając na takie zachowania psujemy rynek. Zgadzając się na takie “ściemniactwo” sprawiamy, że pozwalamy na rynek, na którym miejsca dla zawodowców będzie coraz mniej. Choć teraz może to ciebie nie dotykać, co będzie, gdy w przyszłości to twoje dziecko nie będzie mogło znaleźć sensownie grającego zespołu na żywo na swoje wesele? Po trzecie, przy muzyce na żywo ludzie naturalnie lepiej się bawią. Pokazały nam to niezliczone wesela i koncerty, które graliśmy. 

 

Czy mają odpowiedni repertuar? 

Pragniesz wesela w rytmie kiczowatego, kolorowego popu lat osiemdziesiątych? Interesuje cię głównie repertuar współczesnego popu? Twoi goście preferują retro z nutką jazzu? Odpowiednio dobrany repertuar poderwie wszystkich zaproszonych do tańca. Z kolei źle dobrane piosenki albo zbyt wymęczą twoich gości, albo zwyczajnie ich znudzą.

Dlatego dobry zespół na wesele wie, kiedy docisnąć, a kiedy odpuścić. Mając w swoim repertuarze setki utworów i dokładnie obserwując reakcję gości na to, co grają, tacy muzycy są gotowi na każdy rodzaj publiczności. 

 

Czy potrafią poprowadzić oczepiny?

Obecnie niemal każdy zespół ma też przynajmniej jedną osobę, która potrafi poprowadzić gry i zabawy oczepinowe, jak również przeprowadzić uczestników przez wszelkie inne punkty programu. Niestety, wielu z takich wodzirejów, nie posiada charyzmy lub nie obserwuje gości wystarczająco uważnie by wiedzieć, jakiego rodzaju żarty będą na miejscu, a jakiego nie. 

 

Warto zapytać się zespołu wybieranego na wesele czy prowadzi oczepiny, w jakich językach (coraz częściej napotykamy pary dwujęzyczne), oraz umówić się jaki zakres zabaw was interesuje. Jeżeli wyczujecie, że mogą nie spełniać waszych oczekiwań lub są za mało elastyczni w doborze żartów, może warto zainwestować w osobnego wodzireja? 

 

Jak bogate jest instrumentarium? Ile osób gra?

Tutaj rachunek jest bardzo prosty i wiąże się bezpośrednio z tym, co pisaliśmy w punkcie drugim.  Więcej osób to więcej instrumentów i więcej muzyki na żywo, bez podkładów, efektów i wcześniej nagranych fragmentów. Naturalnie koszt wieloosobowego zespołu jest wyższy niż w przypadku duetu klawiszowo-wokalnego, jednak zachwyt gości weselnych jest bez porównania wyższy. W końcu nie każdy na co dzień widzi z bliska saksofon, trąbkę czy puzon. 

Mamy nadzieję, że te pięć pytań pomoże ci w wyborze najlepszego zespołu na twoje wesele. Jednocześnie zachęcamy do kontaktu z nami :)

U Krysi i Michała

sobota, 02 styczeń 2016 00:00

A tak w sezonie 2015 czarował gości swymi dźwiękami nasz saksofonista Michał G# :) Pozdrawiamy Krysię i Michała dla, których mieliśmy przyjemność zagrać :) :) :)

Big Beatowe selfie

poniedziałek, 14 wrzesień 2015 00:00

Big Beatowe selfie w Domu weselnym Bursztynowa z  Damianem Grien z Anmedio oraz Grzegorzem Dudkiem. Pozdrawiamy ekipę z Poznania

Wesele Kasi i Mateusza

poniedziałek, 17 sierpień 2015 00:00

Dzięki Agencji Artystycznej Melodia Chwil https://www.facebook.com/MelodiaChwil.com.afs przedstawiamy reportaż z przyjęcia weselnego Kasi & Mateusza, których gorąco pozdrawiamy :) 

Big Beat w studio

czwartek, 30 lipiec 2015 00:00

A oto kilka fotek jakie udało nam się zrobić podczas nagrania w studio :) Praca była lekka, łatwa i przyjemna bo w towarzystwie świetnych muzyków :) Niebawem efekty audio naszej pracy :)

Big Beat w foto budce

środa, 29 lipiec 2015 00:00
Strona 1 z 2

Kalendarz

« Maj 2023 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31